Збираєшся на пенсію? Тоді тобі знадобиться не один документ, щоб оформити всі необхідні папери. Саме тому ми підготували для тебе детальний список усіх необхідних документів. Ця інформація допоможе тобі швидко та без зайвих клопотів пройти всі формальності. Різні види пенсій Перш за все, варто уточнити, що вихід на пенсію в Україні відбувається не лише за віком. Адже законодавство у сфері пенсійного забезпечення розрізняє кілька видів пенсій:
Зміни в оформленні пенсій з причини війни Законодавство України передбачає особливі умови призначення пенсій для людей, які постраждали від війни. Якщо ви проживали на території, де велись бойові дії або яка була окупована, і подали документи на пенсію під час війни або протягом 3 місяців після її закінчення, то пенсія може бути призначена раніше. Наприклад, пенсія за віком буде нараховуватися з дня вашого дня народження, а не з дня подачі заяви. Це стосується і інших видів пенсій. Пенсія за віком Розпочнемо із найбільш розповсюдженої – пенсії за віком. Вийти на пенсію у 60 років у 2024 році можуть чоловіки та жінки, які мають щонайменше 31 рік страхового стажу. З наступного року тривалість страхового стажу збільшують на один рік. Якщо він буде меншим, така можливість буде лише у 63 або 65 років. У 63 роки можна вийти на пенсію, якщо страховий стаж становить від 21 до 31 року. Натомість, у 65 років – якщо страховий стаж становить від 15 до 21 років. Які документи необхідні для оформлення пенсії за віком?
У Пенсійному фонді України впроваджено екстериторіальний принцип обслуговування громадян: заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати до будь-якого сервісного центру обраного головного управління Пенсійного фонду України. Також її можна подати дистанційно — через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Заяву можна подати заздалегідь – не більше, аніж за чотири тижні до досягнення пенсійного віку.
У податковій слід взяти спеціальну довідку про присвоєння ідентифікаційного номера.
Далі потрібно принести трудову книжку або інші документи задля завірення трудового стажу.
Подається за бажанням або в окремих випадках, передбачених законом. У цьому випадку йдеться про зарплату за період до 30 червня 2000 року.
Якщо людина виходить на пенсію раніше, ніж потрібно, треба принести направлення для призначення пенсії. Пенсія у зв’язку з інвалідністю Щоб оформити пенсію у разі втрати працездатності, потрібно подати практично ті самі документи, що й у попередньому списку. Але водночас варто документально підтвердини набуття інвалідності. Отже, пакет документів має містити:
В окремих випадках можуть знадобитися довідки про заробітну плату за період до 30 червня 2000 року, про сплачені страхові внески та отримане грошове забезпечення. Пенсія у зв’язку втрати годувальника
Очевидно, що у цьому випадку подаються документи, які стосуються двох осіб: того, хто претендує на пенсію, і документи померлого годувальника. Особі, якій призначається пенсія, треба надати:
Перелік документів, пов’язаних з померлим:
Також за наявності до пакета можна долучити:
Пенсія за вислугу років чи пільгова пенсія Особи, які працюють у важких або шкідливих умовах, можуть отримати пільгову пенсію за віком. Перелік таких професій можна подивитися у Списках № 1 і № 2, затверджених Кабміном. Для оформлення такого державного пенсійного забезпечення потрібно надати заяву та документи про пільговий стаж:
Цю довідку видає підприємство або його правонаступник. Якщо підприємство припинило свою діяльність, треба взяти відповідний витяг з Єдиного державного реєстру підприємців або інші документи про ліквідацію установи.
У разі потреби також можна подавати додаткові папери, що підтверджують право на її отримання. Окрім отримання державного пенсійного забезпечення, Українська держава заохочує до самостійного піклування про пенсію. У цьому випадку насамперед йдеться про добровільне пенсійне накопичення, що здійснюється з 2005 року завдяки недержавним пенсійним фондам. Принцип їхньої роботи доволі простий: кожен охочий може укласти контракт із уподобаним недержавним пенсійним фондом і регулярно вносити наперед визначені для себе внески. Більше внесків – більше накопичень на пенсійний період. Водночас пенсійні фонди працюють над тим, щоби якнайкраще зберегти кошти учасників та навіть їх примножити завдяки вдалій інвестиційній політиці. Тож не вагайтеся ознайомитися із пропозиціями Відкритого недержавного пенсійного фонду «Покрова», який готовий попіклуватися про ваші теперішні кошти та майбутнє пенсійне забезпечення вже сьогодні. НПФ «Покрова»
18 вересня 2024 року |